Osnove punjenja
Izmjenična struja, istosmjerna struja, faze i kW
Za razliku od većine kućanskih uređaja, koji za napajanje koriste AC, svi uređaji s ugrađenom baterijom – kao što su mobiteli ili prijenosna računala – za napajanje mogu koristiti samo DC. To vrijedi i za električne automobile. Zato je dobro znati razliku između izmjenične i istosmjerne struje ako planirate voziti električni automobil.
Što su faze?
Za male električne uređaje, kao što je većina kućanskih aparata, dovoljna je jedna faza i zato su uobičajene utičnice u kućanstvima jednofazne.
Na nekim tržištima (npr. Francuska) privatna kućanstva uglavnom su spojena na jednu fazu. Na drugima (npr. Njemačka) spojena su na sve tri faze. Na tim se tržištima preporučuje i korištenje trofazne tehnologije punjenja (wall box uređaj, ugrađeni punjač – pogledajte u nastavku) jer omogućuje veće brzine punjenja.
Pretvaranje izmjenične struje (AC) u istosmjernu (DC)
Ovo pretvaranje u samom vozilu moguće je pomoću ugrađenog punjača (OBC), a izvan vozila na brzim DC punionicama, koje imaju mnogo veći kapacitet punjenja (do 100 kW ili 80 % kapaciteta u 30 minuta).
OBC je ugrađen u vaše električno vozilo, pri čemu OBC punjač može biti jednofazni – s najviše 7,4 kW – ili trofazni od 11 kW. Imajte na umu da efektivni učinak punjenja ovisi o najslabijoj karici u lancu punjenja (kućnoj utičnici koja se koristi, kabelu ili wall box uređaju). Najučinkovitije punjenje postiže se ako se priključi na jednako snažan uređaj za punjenje. Stoga je najučinkovitiji i najbolji način punjenja kod kuće uvijek wall box uređaj. Saznajte više o wall box uređajima ovdje.
Što su kW i kWh?
Vat i kilovat (kW) su jedinice snage. Odnosno, količina prenesene, utrošene ili isporučene energije u sekundi. Zato se snaga električnih uređaja navodi u vatima ili kilovatima (1000 vata = 1 kW). U prošlosti se snaga automobilskih motora mjerila u konjskim snagama, no danas se i ona izražava u kW.
- Žarulja: 10 vata
- Sušilo za kosu: 1500 vata = 1,5 kW
- Motor Corse-e: 100 kW
Kilovatsat (kWh) je jedinica za količinu pohranjene ili utrošene energije. Odgovara litrama goriva kod automobila s motorom s unutarnjim izgaranjem, stoga je npr. kapacitet „spremnika električne energije” – baterije – naveden u kWh.
Zato komunalna poduzeća za opskrbu električnom energijom koriste kilovatsat kao obračunsku jedinicu za isporučenu energiju.
Električna grijalica koja troši 1000 vata (1 kW) i radi jedan sat troši jedan kilovatsat energije
Istu količinu energije (1 kWh) potroši televizor koji troši 100 vata i radi 10 sati bez prekida